Bölgesel Zayıflama Nedir? - ReneSante Clinic | Diyetisyen - Bölgesel Zayıflama |

Blog

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama vücutta belirli bölgelerde biriken fazla yağ dokunun cihaz yardımıyla vücuttan uzaklaştırma işlemine denilir. Bölgesel zayıflama işlemleri ses dalgası, radyofrekans, elektromanyetik dalga ve ısıl işlem gibi prensiplere dayanır. Özellikle karın çevresi, simit bölgesi ve basen gibi bölgelerdeki oldukça etkilidir. Bu bölgelerde ki inatçı yağ doku daha kolay bir şekilde vücuttan uzaklaştırılır.

Bölgesel zayıflamak mümkün mü?

Evet, bölgesel zayıflamak mümkün. Ancak bölgesel zayıflama tek başına diyetle mümkün olan bir durum değildir.  Bölgesel zayıflama için diyet programlarına ek olarak cerrahi ve cerrahi olmayan cihaz destekli uygulamalar bulunuyor. Özelikle 21. yüzyılda bilim adamları çalışmaları sonucunda bölgesel zayıflamayı mümkün kılacak yöntemler keşfettiler. Bu yazımızda bu yöntemler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Bölgesel zayıflama yöntemleri nelerdir?

Öncelikle 2000’lerin başında başlayan cerrahi uygulama yöntemleri geçen on yıl sonunda daha çok non-invaziv (cerrahi olmayan) yöntemlere kaymış durumdadır. Artan cerrahi yöntemler ve bunların getirdiği komplikasyonlar ile hekimliğin altın kurallarından olan “Önce zarar verme” ilkesi gereği hekimler daha az risk içeren yöntem arayışlarına giriyorlar. Bunun sonucunda cerrahi olmayan bölgesel zayıflama yöntemleri gelişti.

Her ne kadar, mide balonu, mide kelepçesi, liposakşın, tüp mide, gastrik bypass yöntemleri etkin olsa bile, öncelikle cerrahi olmayan yöntemleri denemekte fayda var. Çünkü her yöntem her hasta için kesin sonuç vermediği gibi komplikasyon gelişme ihtimali de bulunuyor.

Cerrahi olmayan bölgesel zayıflama yöntemleri nelerdir?

Çok çeşitli olmakla beraber, cerrahi olmayan bölgesel zayıflama yöntemleri farklı etki prensiplerine dayanır.
Bunlar daha çok;

  • Ses dalgası
  • Isıl uygulama
  • Manyetik enerji
  • Elektrik akımı
  • G kuvveti
  • Basınç uygulaması gibi çeşitli yöntemler vardır.
Hangi tür bölgesel zayıflama daha etkilidir?

Öncelikle tek bir yöntem herkes için en iyisi değildir. Hatta ve hatta aynı yönteme sahip cihazlar bile farklı sonuçlar verebilir. Burada önemli olan nokta, kişiye göre uygun yöntemin ve cihazın belirlenmesidir. Çünkü farklı doku çeşitleri (dokunun sertliği, yağ ve kas kompozisyonu, eşlik eden hastalıklar gibi) hangi uygulamayı sizin için uygun olacağını belirleyecektir.

Bölgesel zayıflama uygulamalarında cihazlar kadar fark yaratacak bir diğer husus ise uygulayacak kişinin tecrübe ve bilgisidir. Çünkü bazı cihazlar uygulayıcı kişinin el becerisi ve klinik tecrübesi ile doğru orantılı olarak değişebiliyor.

ReneSane Clinic'de hangi tür bölgesel zayıflama uygulamaları yapılıyor?

Kliniğimizde FAT FREEZE® ve EMS ULTRA®  bölgesel zayıflama uygulamaları yapıyoruz. Fat Freeze uygulaması deri altı adipoz dokuya belirli bir ısıl işlem (+42 ile -9 C) yaparak yağ hücrelerini parçalar. Bunun sonucunda parçalanma hücresel düzeyde oluyor ve atım süreci ortalama 8-10 haftayı buluyor. İşlem sonrası parçalanan yağ hücreleri lenfatik dolaşımla vücuttan atılır ve hedef bölgedeki yağ hücrelerinde ortalama %20 ila %40 oranında azalma meydana gelir.

EMS Ultra uygulamasında ise kas dokuya yüksek yoğunluklu manyetik enerji ve RF dalgası gönderilerek kas dokuda 30 dakikada 30.000 aktif kasılma sağlar. Bu sayede kas dokuda sıkılaşma ve yağ dokuda azalma sağlanmış olur.

Fat Freeze uygulaması sonrası parçalanan yağ hücresi

Hangi bölgesel zayıflama cihazı benim için daha etkili olur?

Kliniğimize geldiğiniz zaman bir ön değerlendirme yapıp, uygun doku seçimine göre cihaz seçiminde bulunuyoruz. Bu noktada gideceğiniz merkezin güvenilir, doktor veya diyetisyen kontrolünde yapıldığını sorgulamanızı tavsiye ediyorum. Yukarıda bahsettiğimiz gibi çok fazla yöntem ve cihaz var. Ancak bunu gerçekten yapılan cihaz sayısı çok az.

Yaklaşık 7 yılı aşan tecrübe, 10 binin üzerinde danışandan sonra şuan için bölgesel zayıflamada en etkili yöntemleri yağları dondurarak parçalayan ve yüksek yoğunluklu manyetik enerji gönderen cihazları, bu alanda bir adım önde olduğunu belirmek isterim. Tabi ki teknoloji her geçen gün gelişiyor ve önümüzdeki süreçlerde eminim çok daha etkili cihazlar çıkacaktır.

Bölgesel zayıflama kesin çözüm mü?

Öncelikle non-invazif bölgesel zayıflama uygulamaları cerrahi yöntemler değildir. Uygulamalar sonrası incelme miktarı ve hızı kişilerin metabolizma hızlarına göre değişir. Bu noktada bütün danışanlarıma önerdiğim gibi süreci muhakkak doğru bir beslenme programı ve fiziksel aktivite ile desteklemenizi öneriyorum. Sonrasında tekrardan kilo problemi yaşamamak için doğru bir beslenme rutini oluşturmalısınız.

Bölgesel zayıflama uygulamaların yan etkisi var mı?

Cerrahi olmayan bölgesel zayıflama yöntemlerinin en güzel yanı doğru yapıldığı takdirde risk içermemesidir. Bu noktada gideceğiniz merkezin güvenilir, uzman, doktor veya diyetisyen kontrolünde yapıldığını sorgulamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü her ne kadar bölgesel zayıflama uygulamaları sağlık için olumsuz bir için risk içermese de merdiven altı işletmelerde, özellikle sertifikasız FDA, ISO onayı olmayan cihazlar ile yetkin olmayan uygulayıcı ve yanlış hasta seçimi, istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Bölgesel zayıflama uygulaması için ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle kliniğimize geldiğiniz zaman ön değerlendirme yapıp süreci belirliyoruz. Uygun doku seçimine göre seans ve beslenme protokolleri hazırlıyoruz. Son 3 ay içerisinde yapmış olduğunuz kan tahlilleri var ise getirmenizi istiyoruz. Sonrasında gerekli bilgilendirme yapıp randevu oluşturuyoruz.

Bölgesel zayıflama uygulaması öncesi ve sonrası herhangi bir hazırlık yapmam gerekiyor mu?

Fat Freeze® ve EMS Ultra bölgesel zayıflama uygulaması öncesinde herhangi bir özel hazırlık yapmanıza gerek yok. Bundan dolayı sadece randevu saatinde klinikte bulunmanız yeterli. Seans sonrası günlük rutininize devam edebilirsiniz. İşlem sonrası yeteri kadar sıvı almalı ve sağlıklı beslenmelisiniz.

Kliniğinize gelmek istiyorum nasıl randevu alabilirim?

Aşağıda bulunan linke tıklayarak ücretsiz ön görüşme için randevu alabilirsiniz. Geldiğiniz zaman uygulamalar hakkında detaylı bilgi alacaksınız. Unutma bir ömür boyu sahip olacağın tek şey bedenin, ona iyi bak!

Diyetisyene Danış

Diyetisyen Furkan OKYAY
Diyetisyen

Kırklareli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik mezunu. Öğrenim süresince Porta Üniversitesinde öğrenci değişim programı ile eğitim aldı. Halan eğitim hayatına İnönü Üniversitesi Halk Sağlığı Yüksek Lisans programı ile devam etmekte.

  • 6 + 50 =

Diğer İçerikler

Yanıt Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir